KONTAKTY

CZECH KIMCHI s.r.o.
Bruzovice 60
73936 Sedliště
tel: +420739418437
napište nám

NOVINKY

arr3Nově také picklesOd konce roku 2018 nabízíme také nový salát pickles. Jedná se o alternativu pro ty, kteří... arr3Spuštění webových stránekOd 1.1.2018 jsme pro Vás oficiálně spustili webovou prezentaci... arr3Počátek výrobyOd 1.1.2018 oficiálně začíná výroba a distribuce CZECH KIMCHI...

» Korejský původ kimchi
Kimchi v Korei

 

Historie:

 

Historie kimchi se začala psát cca 600 až 1000 let před naším letopočtem, kdy se ovšem zdaleka nejednalo o kimchi jak je můžeme znát dnes. Jednalo se pouze o fermentovanou zeleninu. Postupně se přidávaly ingredience a takové chilli, které je dnes jednou z hlavních složek se začíná v této části Asie objedvovat až na začátku 17. století. Chilli papričky se sem dostaly díky portugalským obchodníkům až z daleké Ameriky. Recepty z 19. století se již pak podobají dnešnímu kimchi a jeho chuti. 

 

Kimchi a Korea dnes:

 

Kimchi ( korejsky 김치 ) je národním jídlem Korejců a to jak ve vyspělé kapitalistické Korei Jižní, tak i v komunistické Korei Severní. Kimchi je pro tamní lid nejdůležitější složkou stravy a konzumují jej prakticky každý den. Je podáváno hlavně jako přílohový salát, který je podáván prakticky ke každému jídlu. Ovšem výtečné jsou také pokrmy připravené z kimchi a to zejména pikatní polévka kimchijjigae, kimchi omeleta či různé masové směsi do kterých se kimchi přidává. I když se samozřejmě dá kimchi v Korei zakoupit, tak si každá rodina dělá své vlastní. Také způsobů výroby kimchi je nespočet. Mimo nejobvyklejšího z pekingského zelí můžete ochutnat kimchi z okurek, ředkviček či jarních cibulek. Kimchi se také může jíst hned po naložení a tedy nezkvašené. Častejší variantou je kimchi, které prošlo fermentací ( kvašením ). Hotová směs se ukládá do kameninových nádob, které jsou podobné jako nádoby na české nakládané zelí. V těch se pak nechává zelí zkvasit. 

 

Zajímavosti:

 

Během účasti Jižní Koreje ve vietnamské válce její vláda požádala americkou vládu o pomoc, aby pomohla zajistit jejím vojákům dostupnost kimchi. Jihokorejský prezident Park Chung-hee pak sdělil americkému prezidentovi Lyndonu B. Johnsonovi, že kimchi je životně důležité pro morálku korejských jednotek. Kimchi už se také podívalo do vesmíru. Na palubě vesmírné lodi Sojuz TMA-12 ho v roce 2008 měl první jihokorejský člověk ve vesmíru, kterým byla kosmonautka Yi So-Yeon.

 

O významu kimchi pro Korejskou kulturu a stravování svědčí i Korejské přísloví:

 „ Muž může žít bez ženy, ale nemůže žít bez kimchi“

MGI1M